Panopticon

Strona Domowa Krzysztofa Małysiaka

Get Adobe Flash player

Excelowy Ice-Breaker

 

Poniższy fragment kodu jest bardzo dziwny. Natknąłem się na niego gdzieś w sieci. Kod wydaje się z jakiegoś powodu łamać zabezpieczone hasłem skoroszyty Excela. Odblokowuje je przy pomocy mniej lub bardziej losowego hasła, z pewnością innego niż użyte do zablokowania  skoroszytu.

Czytaj więcej: Excelowy Ice-Breaker

Wielokrotne wyszukaj.pionowo


Standardowa funkcja wyszukaj.pionowo mogłaby zwracać wielokrotne wyniki wyszukiwania, czego wszak nie robi. Czasem przydaje się jednak sprawdzenie, czy wyszukiwana fraza (i odpowiadający jej wynik/wyniki) występuje wielokrotnie w obszarze wyszukiwania.

Czytaj więcej: Wielokrotne wyszukaj.pionowo

Wyszukanie w wielu plikach Excela

 

Mając do przeszukania kilkaset plików excela, przeszukałem  najpierw sieć mając nadzieję, że znajdę gotowe rozwiązanie.

Attachments:
Download this file (Search-multiple-workbooks-in-a-folder -for-web.xlsm)Search-multiple-workbooks-in-a-folder -for-web.xlsm[Search in multiple excel files in a folder]387 kB

Czytaj więcej: Wyszukiwanie w wielu plikach Excela

Kolekcje obiektów i wskaźniki w VBA

/Z rozważań początkującego klepacza kodu w VBA/

 

Pisząc w VBA, z założenia nie musisz używać wskaźników, ani zbytnio zastanawiać się jak VBA radzi sobie z zarządzaniem pamięcią. Teoretycznie czyni to życie łatwiejszym. Bezpośredni dostęp do pamięci jednak czasem się przydaje- np. przy przekazywaniu parametrów  do funkcji API - zwłaszcza, gdy mamy doczynienia ze argumentami pokaźnych rozmiarów. 
 
Podglądanie adresów zmiennych w pamięci przydało mi się akurat w trakcie analizy kodu i detekcji nieoczekiwanych błędów podczas pracy nad skrypcikiem agregującym dane z wielu plików excela w jednym arkuszu. Problem dotyczył nieoczekiwanych zmian danych zawartych w kolekcji obiektów. Ale po kolei...
Attachments:
Download this file (wkazniki vba.xlsm)wkazniki vba.xlsm[ ]32 kB

Czytaj więcej: Kolekcje obiektów i wskaźniki w VBA